Czym jest?

Służba liturgiczna ma za zadanie dbać o piękno liturgii. Wskazuje, że każde nabożeństwo sprawowane w kościele, jest nie tylko sprawą kapłana, lecz sprawą całej parafii i wszystkich wiernych. Liturgię trzeba bowiem współtworzyć i czynnie się w niej angażować.

Służbę liturgiczną w naszej Parafii tworzą kandydaci, ministranci oraz lektorzy.

Kim są lektorzy?

Chłopacy od I klasy gimnazjalnej. Lektor jest ustanowiony do wykonywania czytań Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Może on również podawać intencje modlitwy powszechnej.

Kim są ministranci?

"Ministrare" (z łaciny) znaczy "służyć". Słowo "ministrant" wskazuje szczególnie na służbę we Mszy świętej. Ministrant jest pomocnikiem przy sprawowaniu Mszy świętej i podczas innych nabożeństw liturgicznych. Grupę ministrantów tworzą chłopcy, którzy przystąpili już do Pierwszej Komunii Świętej.

Kim są kandydaci?

Zanim ktoś zostanie ministrantem przez rok jest kandydatem, czyli poznaje podstawy służby.

Kiedy zbiórki?

W pierwszy i trzeci czwartek miesiąca o godz. 17.00 Msza św. i spotkanie formacyjne. Zbiórka to wspólna modlitwa, omówienie przebiegu służby, poznawanie nowych wiadomości potrzebnych podczas wykonywanych funkcji oraz ćwiczenia liturgiczne w kościele.

Czy tylko służba?

Bycie ministrantem i lektorem to nie tylko służba. To również wspólna zabawa, biwaki i wyjazdy.

na strone