Liturgia Dnia

 
Odsłon artykułów:
1444505

64-letni metropolita poznański abp Stanisław Gądecki został dziś wybrany na stanowisko przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Od 2004 r. przez dwie kadencji był zastępcą przewodniczącego KEP. Wyboru dokonali w drugim głosowaniu biskupi zgromadzeni na 364. zebraniu plenarnym w Warszawie. Kadencja abp. Gądeckiego potrwa 5 lat.

 

Młodzież, rodzina, powołania, ubodzy - to priorytety nowego przewodniczącego Episkopatu Polski. Powiedział o nich dziennikarzom podczas briefingu tuż po ogłoszeniu wyniku wyborów. Metropolita poznański podkreślił, że „współpraca jest rzeczą podstawową w prowadzeniu duszpasterstwa”. „Sytuacja Kościoła jest sytuacją delikatną, ale nie tracę odwagi” - powiedział. „Liczę na to, że da się stworzyć dobry model współpracy z biskupami, duchowieństwem, życiem konsekrowanym i świeckimi”. Wśród swoich priorytetów wymienił: młodzież, rodzinę, powołania i kwestię ubogich, która została mocno wyakcentowana przez papieża Franciszka. Abp Gądecki podziękował też abp. Michalikowi, z którym przez minione 10 lat współpracował jako wiceprzewodniczący KEP. Jutro wybory zastępcy przewodniczącego Episkopatu Polski.

Abp Gądecki jest członkiem Rady Stałej KEP, przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa, członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, członkiem Rady Programowej KAI. Metropolita poznański jest także przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski w 2016 r.