Tegoroczne pielgrzymowanie znalazło już swój finisz. Jednak ten koniec jest zarazem początkiem, bo przecież pielgrzymi spotykają się ze sobą również w ciągu roku, a bakcyl pielgrzymowania każe im zapewne w przyszłym roku znów podjąć pątniczy trud.
Diecezja pelplińska w tym roku pielgrzymowała na Jasną Górę już po raz dwudziesty trzeci.

Głównym motywem tegorocznej pątni-czej drogi było dziękczynienie za kanonizację św. Jana Pawła II, któremu pielgrzymi przez 27 lat jego pontyfikatu nieśli pomoc. Mottem przewodnim pielgrzymki było hasło „Świętymi bądźcie!". Zaś w statystyce pielgrzymka przedstawiała się następująco:
Grupa tczewska
Wyruszyła z parafii NMP Matki Kościoła w dniu 30 lipca br. Przewodził jej ks. Łukasz Dele-wski. W grupie wędrowało 150 pątników; w tym 7 kapłanów i 2 kleryków.
Grupa kościerska
Pod przewodem ks. Piotra Pruskiego pielgrzymi z Kościerzyny ruszyli na pielgrzymi szlak z parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie 30 lipca br. W jej skład weszli pielgrzymi, którzy już w poprzedzające dni przemierzali pielgrzymią drogę w kierunku Kościerzyny: z Lęborka pod przewodnictwem ks. Tomasza Bielickiego i z Kartuz pod kierownictwem ks. Krzysztofa Piątka. Grupa liczyła 417 uczestników, a pośród nich 13 prezbiterów, 3 diakonów, 19 klery-
ków i 4 siostry franciszkanki.
Grupa Chojnicka
31 lipca 2014 r. to data startu tej grupy na pielgrzymi szlak z Chojnickiej bazyliki. Przewodził grupie ks. Krzysztof Piątkiewicz, wspierany pomocą 5 kapłanów, 2 diakonów, 16 kleryków (w tym dwóch z Ukrainy, z Wyższego Seminarium Duchownego we Lwowie) i siostry franciszkanki. W skład grupy weszli pielgrzymi z Bytowa, którzy już dwa dni wcześniej wraz z ks. Damianem Szulmanem rozpoczęli pątniczy trud. W całej grupie było 235 pątników.
Grupa starogardzka
Prowadził ją ks. Łukasz Simiński. Wyszła z parafii św. Wojciecha w Starogar-dzie Gdańskim w dniu 31 lipca 2014 r. To grupa, w której wędrowało 7 kapłanów, a pośród nich rektor, wicerektor i ojciec duchowny naszego pelplińskiego Seminarium Duchownego, a wraz z nimi 2 diakonów, 7 kleryków (w tym 3 z Ukrainy, z Wyższego Seminarium Duchownego we Lwowie). Grupa liczyła 150 pątników.
Grupa świecka
Wyruszyła 2 sierpnia br. z parafii Matki Bożej
Częstochowskiej i św. Stanisława w Świeciu nad Wisłą. W grupie posługiwało 4 prezbiterów, siostra pallotynka, diakon i kleryk. Wiódł po pielgrzymich szlakach tę 89-osobową grupę ks. Marek Bogusz.
Każda grupa była żegnana przez księdza biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasynę bądź księdz biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Wiesława Śmigła. Na Jasną Górę wprowadzał pielgrzymów i spotykał się z poszczególnymi grupami w wieczór poprzedzający wejście do klasztoru jasnogórskiego bp Ryszard Kasyna, który przez dwa dni wędrował z wszystkimi naszymi gru-
pami i głosił w nich konferencje.
Całościowo w liczbach XXIII Piesza Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę przedstawiała się następująco: 1041 pątników, 36 prezbiterów, 8 diakonów, 45 kleryków, 7 sióstr zakonnych, 26 osób w służbie medycznej (w tym 2 lekarzy), 43 osoby ze służby porządkowej.
O godz. 11.30 uczestniczyliśmy wraz z pielgrzymami ze Szczecina, Koszalina, Drohiczyna i Rzeszowa we mszy św. kończącej tegoroczne pielgrzymowanie.
ks. ANDRZEJ SZOPIŃSKI