Liturgia Dnia

 
Odsłon artykułów:
2175407

Ponad 70 tys. młodych uczestniczyło w 18. Spotkaniu Młodych na Polach Lednickich zainicjowanym przez dominikanina o. Jana Górę. Wśród nich była nasza 51-osobowa grupa. Centralnej Mszy św. w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego przewodniczył nowy Prymas Polski, który przyjechał na Lednicę po swoim ingresie do katedry gnieźnieńskiej. Hasłem spotkania były słowa „W imię Syna”, a tematyka celebracji dotyczyła relacji synostwa względem Boga. Tegoroczne spotkanie odbywa się przy krzyżu i ikonie Salus Populi Romani – symbolach Światowych Dni Młodzieży, które peregrynują po Polsce. Młodzież czuwała do późnych godzin nocnych, a po północy przeszła przez Bramę Rybę, dokonując wyboru Jezusa Chrystusa.

 

Prymas Polski, który wczoraj w południe odbył ingres do katedry w Gnieźnie zapewnił młodzież, o swojej radości, że w tym ważnym dla niego dniu może być na Lednicy. - Od początku mojego posługiwania biskupiego kocham Lednicę. Przyprowadził mnie tutaj abp Henryk Muszyński - wspomniał swego poprzednika prymasa-seniora, który także w tym roku przybył na lednickie spotkanie młodych. Zwracając się do młodych powiedział, że w ich twarzach dostrzega twarz Chrystusa. - Dziś spotykamy się, by powiedzieć sobie, że jesteśmy synami w Synu Jednorodzonym Jezusie Chrystusie – odkryć i uwierzyć w nasze przybrane synostwo i żyć nim każdego dnia – mówił. Dominikaninowi o. Górze podziękował, „że tak wiernie trwa na Lednicy - już18 lat”. - Wchodzimy w wiek dojrzały. Zdolni by dawać świadectwo i o to bardzo Lednicę proszę – powiedział abp Polak. Tegoroczne spotkanie jest także wielkim dziękczynienie młodych za kanonizację św. Jana Pawła II. Uczestnicy 18. „pełnoletniego” już spotkania obchodzili także „osiemnaste urodziny”, gdyż jak mówił o. Góra – to wiek dojrzałości, ale i odpowiedzialności za dalsze wybory życiowe.

W godzinach południowych odbyło się Lednickie Nabożeństwo Pokutne, któremu przewodniczył abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski. – Warunkiem postawionym przez abp. Krajewskiego dotyczącym jego przyjazdu na Lednicę było to, aby o. Góra poszedł wraz z nim do spowiedzi na Polach Lednickich. Obietnica, oczywiście, została zrealizowana – opowiadali młodzi organizatorzy Spotkania na Lednicy. Spotkanie rozpoczęło się procesją Orłów Lednickich. Przy śpiewie Bogurodzicy i dźwiękach dzwonu jubileuszowego wniesiono symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż i ikonę maryjną Salus Populi Romani oraz relikwie św. Wojciecha. Pierwszą częścią Spotkania była celebracja „Jezus jest Synem!”. Młodzież wysłuchała poruszającego wystąpienia bp. Edwarda Dajczaka, który wyjaśniał, co o Jezusie mówi Wyznanie Wiary. Następnie listonosze – siostry zakonne i harcerze - rozdawali uczestnikom spotkania listy, które młodzi napisali wcześniej i przywieźli ze sobą. Tuż przed Mszą na Pola Lednickie wbiegło 86 maratończyków którzy w południe wystartowali sprzed Poznańskich Krzyży. Po pokonaniu 46 km z Poznania, młodzież zebrana na Lednicy powitała ich gromkimi oklaskami.

Podczas Mszy św. młodzież odnowiła przyrzeczenia chrzcielne. Wcześniej wysłuchała czytań liturgicznych i homilii bp. Grzegorza Rysia z Krakowa. Powiedział on m.in., że gdyby trzeba było streścić całą Ewangelię w jednym rozdziale, to byłby to 15 rozdział Ewangelii wg św. Łukasza – przypowieść o ojcu i dwóch synach, znana jako przypowieść o marnotrawnym synu. Zwrócił uwagę, iż właśnie w ten wieczór czuwania przed Zesłaniem Ducha Świętego „z całym Kościołem uświadamiamy sobie działanie Ducha świętego w nas”. Za św. Pawłem mówił, że „już jesteśmy synami Boga”, ale zarazem „wszystko w nas woła: pragniemy być przybranymi dziećmi Boga”. Bp Ryś wskazał na dwie postawy przeciwne synostwu. Jedną reprezentuje młodszy syn z przypowieści, który nie potrafi być zależny od ojca, bo – jak stwierdził bp Ryś – „wmówiono mu by ‘przeciąć pępowinę’ raz na zawsze i wziąć co swoje”. Drugi, zostaje w domu, ale nie jest synem – tylko niewolnikiem. Nie przeżywa swojej relacji z Ojcem jako syn, ale jako niewolnik. Obaj są nieszczęśliwi – stwierdził kaznodzieja. Każdy z nas, jeśli jesteśmy szczerzy wobec siebie, odnajduje tych dwóch w sobie. Duch, który przenika serca, kiedy to serce jest słabe, ten Duch krzyczy w nas: chcemy być Twoimi przybranymi dziećmi. Uczyń nas twoimi synami – modlił się bp Ryś.

Symbolami tegorocznego spotkania są: pierścień z napisem „W Tobie mam upodobanie” – symbolizujący przynależność do Boga Ojca i odpowiedzialność za przekazane młodym dziedzictwo; Lednicki Dowód Osobisty – jako symbol dojrzałości samego spotkania i jego uczestników; Banknot Wdzięczności – odpowiedź na dary, które otrzymuje się od rodziców i wychowawców – młodzi mają go przekazać po powrocie rodzicom w dowód wdzięczności za miłość, poświęcenie i opiekę; wreszcie list miłosny – do jego napisania, w imieniu Boga do innego człowieka, zachęceni byli wszyscy uczestnicy. Taki list napisał również o. Góra. .Na zakończenie Mszy św. abp Polak pobłogosławił i nałożył krzyże misyjne 10 młodym salezjańskim wolontariuszom misyjnym, którzy wyjadą na rok na misje. Wspomniał także, o przypadającej jutro, 40. rocznicy święceń kapłańskich o. Jana Góry. Nawiązując do zwyczaju ucałowania rąk neoprezbiterów po przyjęciu sakramentu święceń, abp Polak w imieniu uczestników Lednickiego Spotkania ucałował dłonie jubilata. - Zaproś nas na złoty jubileusz! - dodał z uśmiechem. Po Mszy miało miejsce symboliczne przekazanie ognia wiary i tradycji przywiezionego z Ostrowa Lednickiego, po czym rozpoczęła się godzina poświęcona św. Janowi Pawłowi II. Na zakończenie czuwania młodzież w ciszy adorowała Najświętszy Sakrament. Tradycyjnie dokona także wyboru Chrystusa oraz przejdzie przez Bramę III Tysiąclecia. Nad animacją i programem muzyczno-tanecznym na Lednicy czuwało 700 tancerzy pod przewodnictwem Kazimierza Hojny. (awo/lednica)

 

Zajrzyj do naszej galerii: http://klasztorek-swiecie.pl/home-7/event/Lednica%202014