Liturgia Dnia

 
Odsłon artykułów:
1501794

Podczas uroczystej liturgii w bazylice katedralnej w Pelplinie, 14 czerwca biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Wiesław Śmigiel udzielił święceń diakonatu 12 akolitom Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. W homilii do przyszłych diakonów powiedział: "macie być sługami a nie panami, a waszą siłą jest miłość a nie przebiegłość".

 

Mszę św. święceń koncelebrowali profesorowie seminarium oraz księża z rodzinnych parafii nowych diakonów.

Po przedstawieniu kandydatów do święceń bp Śmigiel wygłosił homilię, w której na początku odwołał się do wiersza nawiązującego do duchowych przeżyć mężczyzny, który ma niebawem przyjąć święcenia. Hierarcha powiedział, że moment święceń "jest ważny i rozstrzygający w życiu". "Od dziś cokolwiek się wydarzy, przed Bogiem będą Jego sługami, którzy złożyli przysięgę wierności, na całe życie", mówił dalej kaznodzieja. Zwracając się do kandydatów do święceń, biskup mówił: "skoro przyszliście tutaj ubrani w białe szaty, które oznaczają waszą wewnętrzną czystość i tez czystość intencji, to już odpowiadacie - Tak, Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz Cię kochamy". "Chrystus odpowiada - to paś owce i baranki moje", dodał bp Śmigiel.

Członek Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski mówił dalej o posłudze diakońskiej. "Potrzeba tego diakonatu, żeby nauczyć się służby, żeby jeszcze bardziej utwierdzić swoje powołanie i żeby potem przyjąć na siebie jeszcze większą odpowiedzialność", mówił hierarcha. Biskup pomocniczy przypomniał, że wzorem diakona jest Filip z Dziejów Apostolskich. "Jego posługa była niezwykła i bardzo pouczająca", stwierdził kaznodzieja, podając  przykład jego służby przez głoszenie Słowa, udzielanie chrztu i posługę ubogim.

"Przed wami sporo zadań", powiedział dalej bp Śmigiel. Zachęcał, aby nowi diakoni nie traktowali czasu diakonatu jako okresu przejściowego w oczekiwaniu na święcenia prezbiteratu, ale aby był to czas "bardzo intensywnej posługi ewangelizacyjnej". Za przykładem Filipa, hierarcha wskazywał diakonom potrzebę "pomocy ubogim, głoszenia Słowa Bożego, uzdrawiania chorych na duszy, bo jest ich coraz więcej". Diakoni, zdaniem biskupa, mają włączyć się w wyrzucanie złych duchów, "których dziś nie brakuje". Biskup pomocniczy zachęcał diakonów do rozmowy z wiernymi za wzorem Filipa, który w taki sposób przyprowadzał swoich rozmówców do chrztu, "takie jest wasze zadanie", dodał główny celebrans. "Macie niemalże za rękę prowadzić drugiego człowieka do spotkania z Chrystusem", apelował biskup. Ponownie wskazując na diakona Filipa, bp Śmigiel zachęcał, żeby "nawet współczesnych czarowników prowadzić do Chrystusa, bo tych też nigdy nie brakuje". W końcowej części homilii hierarcha mówił: "nikogo z ludzi się nie bójcie, bo macie moc Ducha Świętego i nikt wam krzywdy nie zrobi". Kaznodzieja prosił też, aby kandydaci do święceń pamiętali: "macie być sługami a nie panami, a waszą siłą jest miłość a nie przebiegłość".

Więcej na http://radioglos.pl/index.php/fotogaleria/149-fotogaleria/5545-diecezja-pelpliska-ma-nowych-diakonow-fotoreporta

(za radioglos.pl)