Liturgia Dnia

 
Odsłon artykułów:
2145349

„BUNT NA POKŁADZIE” – proponujemy rekolekcje z warsztatami dla rodziców zbuntowanych nastolatków, które odbędą się 24 maja od godz. 10.00 w Szkołach Katolickich w Świeciu ul. Sądowa 20 – z programem szczegółowym zapoznaj się tutaj…

Dodatkowo po raz pierwszy w naszym mieście odbędzie się Biblijna Gra Terenowa dla nastolatków – czytaj więcej…

Rekolekcje odbywają się w atmosferze bezpieczeństwa i dyskrecji. Najważniejsze na tych rekolekcjach jest serce rodzica zatroskanego o swoje dziecko. Uczestnikiem rekolekcji może być każdy rodzic również tan samotnie wychowujący dziecko lub żyjący w związku niesakramentalnym.
Będzie to czas, w którym podejmiemy próbę zmierzenia się z problemem przeżywania okresu dojrzewania w naszych rodzinach. To ważny moment w życiu młodego człowieka, który od wielu lat funkcjonuje w świecie przeróżnych autorytetów. Zapraszamy Cię, aby na jeden dzień wejść w rzeczywistość świata młodego człowieka.


Drogi Rodzicu! Mamy dla Ciebie dobre informacje – jesteś dobrym rodzicem, masz prawo do błędów i jest Ktoś, kto to wszystko zaplanował, nawet bunt Twojego dziecka. Zobacz, jak można sobie radzić z buntem nastolatka w różnych sytuacjach życiowych oraz naucz się mówić do swojego nastolatka tak, aby dotrzeć do jego świata.

Zgłoszenia na konferencję dla rodziców: Katarzyna Grabska tel. 503 454 940 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zgłoszenia młodzieży do Gry Terenowej: Edyta Opiela tel. 502 832 045


* Wkrótce umieścimy wypowiedzi wideo autora konferencji i głównego prowadzącego Michała Frąckowicza – ojca dwójki dzieci, nauczyciela i wychowawcy z wieloletnim stażem, rekolekcjonistą z Ośrodka Odnowy w Duchu Świętym z Łodzi ze wspólnoty „Mocni w Duchu”.

PLAN SPOTKANIA:

10.00 Wprowadzenie
10.15 Konferencja: „Jesteś bardzo dobrym rodzicem i masz prawo do błędów”
10.45 Medytacja: „Jestem z Ciebie zadowolony”
11.15 Warsztat: „Dobra myśl o swoim dziecku”
11.30 przerwa – kawa /herbat/ ciastko
12.00 Konferencja: „Młody człowiek w gąszczu autorytetów czyli walka o tożsamość”
Warsztat: „Rynek Autorytetów”
Modlitwa wstawiennicza czyli dorośli w ręku młodzieży
13.30 przerwa obiad
14.00 „Na trawienie najlepsze dzielenie” - blok świadectw (rodzice, młodzież – czyli zwycięstwa i porażki)
14.30 Konferencja: „Bunt młodych czyli trochę praktycznych rad dla każdego rodzica”
Warsztat: „Jak mówić do swojego zbuntowanego nastolatka?”
16.00 Msza Św. z modlitwą odnowienia relacji rodzice - zbuntowane dzieci

KOSZT UCZESTNICTWA:
-25 zł OD OSOBY


GRA TERENOWA – dla nastolatków

Zapraszamy młodzież do zabawy terenowej, którą poprowadzą specjaliści z Łodzi z pomocą Wspólnoty Rodzin. Gra ta łączy w sobie elementy podchodów, poszukiwań w terenie, osiągania kolejnych celów. Prosimy, aby zabrać ze sobą Pismo Św., telefon komórkowy ora długopis. Opiekę zapewniają fachowcy. Uczestnicy mogą odpłatnie skorzystać z dwudaniowego obiadu, co należy zgłosić przy zapisie. Czas trwania gry od 2 do 3 godzin. Początek gry o godz. 10.00. Obiad dla zainteresowanych o godz. 13.30.

Rekolekcje dla rodziców zbuntowanych nastolatków organizuje łódzki Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym.

- Rekolekcje są próbą zmierzenia się z problemem przeżywania okresu dojrzewania w naszych rodzinach. To ważny moment w życiu młodego człowieka - podkreśla Michał Frąckowicz odpowiedzialny za formę „SOS dla wspólnot”. Młodzi ludzie przez wiele lat żyją w świecie autorytetów. - Zakochani i dbający rodzice, system szkolny kształtujący zachowania często w stronę tego samego modelu dla całej grupy, rówieśnicy narzucający sposób zachowania, styl bycia czy ubierania, wreszcie Kościół, który, bez osobistej relacji z Bogiem, może być postrzegany jako instytucja nakazów i zakazów - wylicza Frąckowicz. W okresie dojrzewania często pojawia się bunt wobec dotychczasowych autorytetów. - To często jedyna szansa w życiu człowieka, by postawić sobie pytanie: kim jestem? Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie, pragnienie szczęścia, swobody, wolności, połączone są często z buntem przeciwko autorytetom, którym wydaje się, że wiedzą lepiej, co potrzeba młodemu człowiekowi do szczęścia - zauważa Frąckowicz.
Rekolekcje „Bunt na pokładzie” stawiają sobie za cel ułatwienie rodzicom zrozumienia świata dojrzewających nastolatków. - Zobaczyć, jak fantastycznymi rodzicami jesteśmy, mimo że wytykamy sobie mnóstwo błędów wychowawczych. Zobaczyć trud dojrzewania z obu stron, może przypomnieć sobie swoje doświadczenia z zupełnie innej perspektywy czasowej? Nie po to, aby usłyszeć, jakie błędy popełniają rodzice, ale żeby znaleźć miejsce na spotkanie z dzieckiem i Bogiem, który wie, co robi. Zaplanował dzieciństwo, dorosłość, starość, zaplanował więc też okres dojrzewania. Warto posłuchać, co Bóg ma do powiedzenia przez trudny i buntowniczy czas - zachęca Frąckowicz.

Bunt na pokładzie czyli rekolekcje z praktycznymi warsztatami dla rodziców/rodzica zbuntowanych nastolatków
Jeżeli Bóg zaplanował Twoje dzieciństwo, dorosłość i starość to zaplanował tez bunt Twojego nastolatka.  Jeżeli dopiero wchodzisz w ten etap wychowania dziecka; może jesteś w ogniu buntu; a może po buncie zostały tylko zerwane więzi … to spotkanie jest dla Ciebie.
Bóg ma dla Ciebie parę fajnych informacji:
- jesteś bardzo dobrym rodzicem i masz prawo do błędów
- jest wiele czynników które decydują o zachowaniu Twojego dziecka na które nie masz wpływu
- daj się przekonać ,ze nie ma dla Twoich dzieci lepszego rodzica od Ciebie
- spróbuj na chwile popatrzeć na świat swojego dziecka jego oczami i odkryj jego prawdziwe problemy
- zawalcz o autorytet w oczach swoich dzieci
- zobacz jak można radzić sobie z buntem nastolatka w różnych sytuacjach życiowych
- naucz się mówić do swojego nastolatka tak, aby dotrzeć do jego świata
Rekolekcje mają charakter warsztatowy, ale odbywają się w atmosferze bezpieczeństwa i dyskrecji. Nikt nie będzie zmuszony do opowiadania problemów swojej rodziny. Najważniejsze na tych rekolekcjach jest serce walczącego o swoje dziecko rodzica.  Uczestnikiem rekolekcji moze być każdy rodzic; samotnie wychowujący dziecko; zyjacy w związku niesakramentalnym.