W roku kanonizacji bł. Jana Pawła II, Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej pragnie przypomnieć Księżom i Wiernym znaczenie modlitwy Leona XIII „Święty Michale Archaniele” oraz zachęcić do częstego indywidualnego i wspólnotowego odmawiania tej modlitwy. Papież Polak mówił o niej w sanktuarium św. Michała Archanioła na Górze Gargano w 1987 r., a później, raz jeszcze, w czasie modlitwy Angelus 24 kwietnia 1994 r. Błogosławiony Papież wzywał wszystkich wiernych Kościoła: „Zapraszam was wszystkich, abyście jej [modlitwy Leona XIII] nie zapomnieli, abyście ją odmawiali, aby otrzymać pomoc w walce przeciw siłom ciemności i przeciw duchowi  tego  świata.”

Wobec licznych funkcjonujących tłumaczeń modlitwy papieża Leona XIII, proponuje się korzystanie z następującej formuły:

Święty Michale Archaniele broń nas w walce.

Przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną.

Niech go Bóg pogromi pokornie prosimy.

A Ty, Książe wojska niebieskiego, szatana i inne duchy złe,

które na zgubę dusz krążą po świecie,

mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Czas Wielkiego Postu jest czasem nawrócenia i szczególnie intensywnej walki duchowej. Jest to więc czas sposobny, aby we wspólnotach parafialnych, w rodzinach, na katechezie przypomnieć sobie tę modlitwę lub się jej nauczyć oraz uczynić z niej narzędzie, za pomocą którego pogłębiać będziemy naszą miłość do Chrystusa i naszą więź z Kościołem konfrontowanym nieustannie z atakami Złego.